Öykü Eşberk - İNTERNETTEN HABER KALDIRMA ve ERİŞİM ENGELLENMESİ NASIL YAPILIR?
Paylaş Tweet


metni yazdır metin boyutu Bu makale 20 Şubat 2020 tarihinde eklenmiştir.

İNTERNETTEN HABER KALDIRMA ve ERİŞİM ENGELLENMESİ NASIL YAPILIR?

  İletişim olanakları teknolojiyle paralel olarak gelişmektedir. Teknolojinin gelişmesiyle internet gazeteciliği de günden güne artmış ve artık insanlar basılı yayın organlarını değil haberleri internet üzerinden takip etmeye başlamıştır. Bu durum sayesinde her ne kadar bilgi ve belgelere erişimimiz kolaylaşmışsa da doğru ve yalan haber arasındaki farkı anlamak git gide zorlaşmıştır. Peki hakkınızda kötü niyetle yazılan doğruluk payı bulunmayan haberler için ne yapabilirsiniz? Bu durumun tek çözümü ilgili içeriğe erişim engeli getirerek, ilgili habere ulaşmanın engellenmesidir.

 

   İnternetten yalan/ kişilik haklarına zarar veren haberleri  kaldırma günümüzde sıkça yaptığımız bir işlemdir.

 

   Hukuki yollara başvurarak adli makamlarca yapılan  internetten haber kaldırma işlemleri 5651 s. İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Kanun çerçevesinde uygulanmaktadır. 

 

    İnternet ortamındaki her haber, eleştiri için bu kararı uygulamamız mümkün değildir. 5651 Sayılı kanunun amacı: Suç teşkil eden, kişilik haklarını ya da özel hayatın gizliliğini ihlal eden, apaçık hedef gösteren nitelikteki haberlerin kaldırılarak kişilerin hukuk düzeninde huzurlu bir şekilde yaşamasıdır.

 

  Peki bir internet sitesi sizin isminizi karalayan haber yaptı veya asılsız bir haber yaptı ne yapacaksınız?

 

   Uzun ve teknik bilgi gerektiren bir konu için bu hususta, bu konuda çalışan avukatlardan destek almanız yararınıza olacaktır. Çünkü eksik yapılan işlemler hem hak, hem para kaybıyla sonuçlanmaktadır.  Bu durumda izlenecek ilk yol, internet ortamında yapılan yayın içeriği nedeniyle kişilik haklarının ihlal edildiğini iddia eden gerçek ve tüzel kişilerce içerik sağlayıcısına ulaşılmalıdır. Buna ulaşılamaması halinde yer sağlayıcısına başvurarak uyarı yöntemi ile içeriğin yayından çıkarılmasını isteyebilirler. Hakları zedelenen kişi yapacağı başvuruda, ihtar çekerek taleplerini ve hukuki yollara başvuracaklarını belirtmelidir. İhtarın fayda etmediği durumlarda  taraflar sulh ceza hakimliğine  başvurarak içeriğe erişimin engellenmesini de isteyebilir.
 

   Bazı durumlarda internetten haber kaldırmak yetmez şahıs veya kurum, tekzip adını verdiğimiz bir düzeltme yazısı yayınlanmasını talep edebilir. Haberi yayımlayan internet sitesi tekzip yayınlatma  talebinizi onaylayabilir ve reddedebilir. İşte bu red durumunda kişilik haklarının zarar gördüğünü iddia eden kişi tekrar avukatı aracılığıyla mahkemeye başvurabilir ve tekzip yayınlatabilir.


URL ADRESİ DEĞİL İÇERİK KOMPLE KALDIRILSIN İSTİYORSAK NE YAPACAĞIZ?

 

   Bu durumda mahkemeye yapacağımız talep doğrultusunda  URL adresi belirtilerek içeriğe erişimin engellenmesi yöntemiyle ihlalin engellenemeyeceği hususuna açıklık getirilmelidir. Böyle bir durumda internet sitelerindeki  tüm yayına yönelik olarak erişimin engellenmesine de karar verebilir.

 

  Bilişim alanındaki konular uzmanlık gerektirdiğinde erişim engelleme kararı almadan önce bu alanda çalışan bir avukattan destek almanız sizin yararınıza olacaktır.


Size her zaman en doğru bilgiyi avukatınızın vereceğini unutmayın.

Sitenin bütün içeriklerin tüm hakları Av. Öykü Eşberk tarafından (http://www.avoykuesberk.com.tr) internet sitesinde yayınlanmıştır. Bu ibare eklenmek şartıyla makalelerden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapabilir, ancak yazarın izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka bir yerde yayınlanamaz.