Öykü Eşberk - İKİNCİ EL TELEFONLARDAKİ TEHLİKE
Paylaş Tweet


metni yazdır metin boyutu Bu makale 23 Ekim 2017 tarihinde eklenmiştir.

İKİNCİ EL TELEFONLARDAKİ TEHLİKE

   İletişim olanakları teknolojiyle paralel olarak gün geçtikçe artmaktadır. Günümüzde yaşlı genç ayırt etmeksizin her insanın mutlaka bir tane cep telefonu var. Hatta küçücük çocukların bile elinde cep telefonu görmeniz mümkün. Teknoloji hayatımızın her anında ve ondan kaçış mümkün değil. Kısacası iletişim çağında telefonlarımıza esir olduk.

 Peki telefonlarınızdaki sizi bekleyen büyük tehlikeden haberiniz var mı?

  Teknolojinin bu denli geliştiği günümüzde terör örgütleri de bu gelişmeye  kayıtsız kalmıyor ve teknolojik gelişmeleri kendi çıkarları doğrultusunda kullanıyor. Türkiye’ye 15 temmuz günü darbe girişiminde bulunan FETÖ’nün Bylock adlı programı kullandığının açığa çıkması üzerine telefonuna Bylock yüklü birçok kişi telefonlarından uygulamayı silip, arama yapılma ihtimaline karşı telefonları elden çıkarmak amacıyla gerek internet üzerinden gerekse telefonculara satmaya çalışıyor.

   Bu durum cep telefonu alım-satım işiyle uğraşan esnafın ve telefon alacak olan insanların endişeye kapılmasına neden oldu. 

   Satın aldığınız telefon veya teknolojik cihaz hırsızlık malı olabilir hatta daha önce FETÖ ya da başka bir terör örgütü tarafından kullanılmış ya da bir suça karışmış olabilir.

   Peki ne yapmalıyız? Herhangi bir 2. el teknolojik alet satın alırken muhakkak telefonun sahibi ya da satıcıyla sözleşme imzalayın. Aldığınız ürünün seri numarasını mutlaka kontrol edin. *#06#  yaparak telefonunuzun seri numarasını öğrenebilirsiniz. Aldığınız tarihi ve ürünün seri numarasını sözleşmeye mutlaka ekleyin. İnternetten 2. El ürün alanlar ise daha da dikkatli olmalı. Sözleşme yapmadan telefonu hiçbir şekilde teslim almamalı.

  Teknolojinin hızına yetişemediğimiz şu günlerde ikinci el telefon ve benzeri teknolojik ürünler satın alırken mağdur olmamak adına dikkatli olmanız gerektiğini unutmayın.

 

 

   En doğru bilgiyi size her zaman avukatınızın vereceğini unutmayın.

Sitenin bütün içeriklerin tüm hakları Av. Öykü Eşberk tarafından (http://www.avoykuesberk.com.tr) internet sitesinde yayınlanmıştır. Bu ibare eklenmek şartıyla makalelerden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapabilir, ancak yazarın izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka bir yerde yayınlanamaz.