Öykü Eşberk - 3 AYLIK SÜRE DOLDUKTAN SONRA MİRASIN REDDİ
Paylaş Tweet


metni yazdır metin boyutu Bu makale 24 Şubat 2022 tarihinde eklenmiştir.

3 AYLIK SÜRE DOLDUKTAN SONRA MİRASIN REDDİ

Türk Medeni Kanunu'nun 606.maddesi; mirası reddedebilmek için yasal mirasçılara 3 aylık bir süre tanımıştır. Bu sürede yasal mirasçılar mirası reddetmezlerse mirası zımnen kabul etmiş sayılırlar.

Peki miras kalan kişiler yani yasal mirasçılar, murisin öldüğünü bilmiyorlarsa 3 aylık süre nasıl işleyecektir.

 

Peki bu 3 aylık süre ne zaman başlar? 

Türk Medeni Kanunu'muza göre 3 aylık süre belirlenmiş. Peki kişiler uzun süredir görüşmüyorsa ve miras bırakanın öldüğünden haberleri yoksa ne olacak? Burada öğrenme tarihi önem taşımaktadır. Eğer yasal mirasçılar mirasçı olduklarını daha sonra öğrendiklerini ispat edemezse 3 aylık sürenin başlangıç tarihi murisin ölüm tarihidir. Vasiyetname ile atanmış mirasçılar için süre ise miras  bırakanın tasarrufunun kendilerine resmen bildirildiği tarihten işlemeye başlar.

 

 

Yargıtay 8. Hukuk Dairesi, E. 2014/24118 – K. 2015/181, 12.1.2015 tarihli kararında;

 

“Dava, mirasın gerçek reddine ilişkindir. Miras üç ay içinde reddolunabilir. Bu süre yasal mirasçılar için mirasçı olduklarını daha sonra öğrendikleri ispat edilmedikçe mirasbırakanın ölümünü öğrendikleri tarihten işlemeye başlar.

 

Yasal mirasçılar mirasbırakanın ölümünden itibaren yasal üç ay içinde mirasın gerçek reddi talebinde bulunulmamış ise de, temyiz dilekçelerinde; muris ile 6-7 yıldır görüşmediklerini, ölümünü yakınlarından öğrendiklerini ve veraset ilamı almak için başvurduklarını, bu tarihten itibaren de 3 aylık yasal süre dolmadan eldeki davayı açtıklarını açıklamışlardır. Mahkemece, davacılara mirasbırakanın ölümünü daha sonra öğrenme durumu hakkında delillerini sunması için imkan ve süre verilerek, gösterdiği takdirde ve gerçekleşecek sonucu uyarınca bir karar verilmesi gerekir.”

 

 

 

 

Size her zaman en doğru bilgiyi avukatınızın vereceğini unutmayın.

Sitenin bütün içeriklerin tüm hakları Av. Öykü Eşberk tarafından (http://www.avoykuesberk.com.tr) internet sitesinde yayınlanmıştır. Bu ibare eklenmek şartıyla makalelerden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapabilir, ancak yazarın izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka bir yerde yayınlanamaz.