Öykü Eşberk - NAFAKA CESITLERI
Paylaş Tweet


metni yazdır metin boyutu Bu makale 18 Nisan 2020 tarihinde eklenmiştir.

NAFAKA CESITLERI

  NAFAKA

 

  Nafaka, boşanma davası sürerken ya da boşanma davasının sona ermesinden sonra maddi olarak sıkıntıya düşecek olan tarafın geçimi için istenen ve karşı tarafça ödenen paradır. 

  Türk Hukuku’nda tedbir, yoksulluk, iştirak ve yardım nafakası olmak üzere dört çeşit nafaka vardır.

 

 

Nafaka Alabilmek İçin Boşanmak Zorunda Mıyım?

 

  Nafaka alabilmek için şayet gerekli şartları sağlamışsanız boşanmak zorunda değilsiniz. Boşanmadan da nafaka davası açabilirsiniz.

 

 

 

 

Tedbir Nafakası Nedir?

  Boşanma davası devam ederken, geçimini sağlayamayacak taraf için mahkemece hükmedilen nafakaya denir. Tedbir nafakası mahkemeden talep edilebileceği gibi, bu nafakanın hakim tarafından verilmesine de karar verilebilir.

 

  Tedbir nafakasına hükmederken eşlerin kusur oranına bakılmaz. Şayet geçimini sağlayamayacak durumdaysa, kusurlu eş için de tedbir nafakasına karar verilebilir. Tedbir nafakası ödenmediği taktirde icra yoluna başvurulabilir.

 

 

  Yoksulluk Nafakası Nedir?

 

  Boşanma kararı ile eş lehine hükmedilen nafaka türüdür. Bu nafakanın bağlanabilmesi için eşin boşanmadan sonra nafaka bağlanacak tarafın yoksulluğa düşecek olması şartı aranır. Yoksulluk nafakası için önemli hususlardan biri de kusurdur. Boşanma davasında nafaka bağlanan eşin kusurunun, nafaka ödeyecek olan eşten daha az olması şarttır.

 

 

Asgari Ücretle Çalışıyorum Nafakam Kesilir Mi?

Asgari ücretle bir işte çalışmanın yoksulluk nafakasını almayı engellemeyeceği şeklinde yargıtayın görüşü bulunmaktadır.

 

 

 

 Yardım Nafakası Nedir?

 

   Türk Medeni Kanunu’na göre yardım edilmediği taktirde yoksulluğa düşecek olan alt soy, üst soy ve kardeşlere geçinmesi için, talep halinde bağlanan nafaka türüdür.

 

 

  İştirak Nafakası Nedir?

 

   Çocuğun velayeti kendisine verilmeyen eş aleyhine, velayeti alan eşe çocukların bakım ve giderleri için ödemekle yükümlü olduğu nafaka türüdür. Bu nafaka çocuğun, evlenmesi, 18 yaşını doldurması ile sona erer. Fakat çocuk ergin olduktan sonra eğitimine devam ediyorsa, ana ve baba durum ve koşullara göre kendilerinden beklenebilecek ölçüde olmak üzere, eğitimi sona erinceye kadar çocuğa bakmakla yükümlüdürler.

 

Erkek Nafaka Alabilir mi?

 

Toplumumuzda erkek kadına nafaka öder gibi bir yargı oluşmuştur. Yasakoyucu kanunu hazırlarken cinsiyet ayrımı yapmamıştır. Yani kadın da erkek de eğer şartları sağlıyorsa nafaka alabilir. Yani nafakayı kadın da boşandığı kocasına ödeyebilir, kocanın da nafaka talebi olabilir.

 

Bu konuda en çok karşılaştığım sorulardan biri "Yasada var ama gerçekten, kadından erkek yararına nafaka aldığınız oldu mu?". Henüz kendisi için nafaka talep eden erkek müvekkilim olmadı fakat çocuk için erkek müvekkiller lehine kadının aleyhine nafaka davasını kazandığımız oldu. Yani evet nafaka davasını kazanarak kadına nafaka ödettiğimiz oldu.

 

 

 

   En doğru bilgiyi size her zaman avukatınızın vereceğini unutmayın.

Sitenin bütün içeriklerin tüm hakları Av. Öykü Eşberk tarafından (http://www.avoykuesberk.com.tr) internet sitesinde yayınlanmıştır. Bu ibare eklenmek şartıyla makalelerden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapabilir, ancak yazarın izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka bir yerde yayınlanamaz.