Öykü Eşberk - TAKSIRLE YARALAMA SUCU
Paylaş Tweet


metni yazdır metin boyutu Bu makale 07 Nisan 2021 tarihinde eklenmiştir.

TAKSIRLE YARALAMA SUCU

 

  Taksirle yaralama suçu, Türk Ceza Kanunu’muzun 89. Maddesinde düzenlenmiştir. kasten yaralama suçundan farklı bir suçtur. Kasten yaralamada failin amacı karşısındaki kişinin vücut bütünlüğüne zarar vermektir. Taksirle yaralamada ise fail böyle bir amaç istemez. Fakat göstermesi gereken dikkat ve özeni göstermediği için bu netice meydana gelmektedir.

 

     Kanunumuza göre taksirle başkasının vücuduna acı veren veya sağlığının ya da algılama yeteneğinin bozulmasına neden olan kişi, 3 aydan 1 yıla kadar hapis veya adlî para cezası ile cezalandırılır.

 

  Mağdurun yaralanması sonucu bazı durumlar meydana gelirse bunlar cezayı arttıran nedenler olarak ortaya çıkacaktır.  Mesela fiilin birden fazla kişinin yaralanmasına neden olması halinde, altı aydan üç yıla kadar hapis cezasına hükmolunur. Aşağıda belirttiğim durumlar yaralanma sonucunda meydana gelirse suç ceza yarı oranında arttırılır. Yani sanığa, 4,5 aydan 1,5 yıla kadar hapis cezası veya adli para cezası verilir.

 

 

           a)Duyularından veya organlarından birinin işlevinin sürekli zayıflamasına,

            b) Vücudunda kemik kırılmasına,

            c) Konuşmasında sürekli zorluğa,

            d) Yüzünde sabit ize,

            e) Yaşamını tehlikeye sokan bir duruma,

            f) Gebe bir kadının çocuğunun vaktinden önce doğmasına,

 

 

Kanun bazı durumları ise daha ağır saymış ve o durumlar meydana geldiğinde cezayı 1 kat arttırım sebebi saymıştır. Yani, sanığa 6 aydan 2 yıla kadar hapis cezası veya adli para cezası verilir. Bunlar:

 

 

           a) İyileşmesi olanağı bulunmayan bir hastalığa veya bitkisel hayata girmesine,

            b) Duyularından veya organlarından birinin işlevinin yitirilmesine,

            c) Konuşma ya da çocuk yapma yeteneklerinin kaybolmasına,

            d) Yüzünün sürekli değişikliğine,

            e) Gebe bir kadının çocuğunun düşmesine

 

 

 En doğru bilgiyi size her zaman avukatınızın vereceğini unutmayın.

 

 

 

Sitenin bütün içeriklerin tüm hakları Av. Öykü Eşberk tarafından (http://www.avoykuesberk.com.tr) internet sitesinde yayınlanmıştır. Bu ibare eklenmek şartıyla makalelerden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapabilir, ancak yazarın izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka bir yerde yayınlanamaz.