Öykü Eşberk - TAKSIRLE YARALAMA SUCUNDA SİKAYET
Paylaş Tweet


metni yazdır metin boyutu Bu makale 07 Nisan 2021 tarihinde eklenmiştir.

TAKSIRLE YARALAMA SUCUNDA SİKAYET

 

Taksirle yaralamanın soruşturulması ve kovuşturulması şikayete tabidir. Ancak, bu suçun bilinçli taksirle işlenmesi halinde, durum farklı olacaktır. Yani suçun TCK md. 89/2-3-4’te düzenlenen nitelikli halleri bilinçli taksirle işlendiği takdirde takibi şikayete tabi değildir, savcılık tarafından resen soruşturulur.

 

  Şikayet süresi suçun işlenmesinden ve failin öğrenilmesinden itibaren 6 aydır.

  Taksirle yaralama suçu için dava zamanaşımı süresi 8 yıldır. Belli koşulların gerçekleşmesi halinde zamanaşımı süresi 12 yıla kadar çıkabilmektedir

 

TAKSİRLE YARALAMA UZLAŞMAYA TABİİ Mİ?

 

 Taksirle yaralama suçu (TCK md.89), taraflar arasında uzlaşmaya tabiidir. uygulanmasını gerektiren suçlardandır. Öncelikle uzlaşma prosedürü işletilir, uzlaşma sağlanmazsa soruşturmaya veya yargılamaya devam edilmesi gerek.

 

 

 En doğru bilgiyi size her zaman avukatınızın vereceğini unutmayın.

Sitenin bütün içeriklerin tüm hakları Av. Öykü Eşberk tarafından (http://www.avoykuesberk.com.tr) internet sitesinde yayınlanmıştır. Bu ibare eklenmek şartıyla makalelerden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapabilir, ancak yazarın izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka bir yerde yayınlanamaz.