Öykü Eşberk - TEBLİGAT GELDİĞİNDE NE YAPMALISINIZ?
Paylaş Tweet


metni yazdır metin boyutu Bu makale 19 Ağustos 2019 tarihinde eklenmiştir.

TEBLİGAT GELDİĞİNDE NE YAPMALISINIZ?

Bu sorunun cevabı davanın niteliğine ve sizin mahkemedeki konumuzuna bağlıdır. Şayet tanıksanız mahkemeye mutlaka gitmeniz gerekmektedir. Gitmediğiniz takdirde mahkemeye zorla getirilirsiniz. Tanıklıkla ilgili daha fazla detay için tanıklıkla ilgili soruya bakabilirsiniz.

 

Şayet hukuk davasıysa ve davacıysanız mahkemeye gitmediğiniz takdirde davanızı takip eden bir avukatınız yoksa dava düşecektir. Davalıysanız; mahkemeye gitmiyorsanız ve avukatınız da yoksa, yokluğunuzda yapılan işlemlere itiraz edemezsiniz.

 

Eğer bir ceza davasıysa mutlaka katılmak zorundasınız. Katılmadığınız takdirde mahkeme önce polis veya jandarma marifetiyle zorla getirilmenize karar verir şayet bu da işe yaramazsa hakkınızda yakalama kararı çıkarır.

 

Şayet gelen kağıt icra dairesinden gelmişse çok dikkatli olmanız gerekmektedir. Tebligat alınmaktan kaçınılmamalı, her ne olursa olsun tebligat alınmalıdır ve derhal bir avukata başvurulmalıdır. Daha detaylı bilgi için, icra tebligatı gelince ne yapmalı başlığını okuyabilirsiniz. 

Sitenin bütün içeriklerin tüm hakları Av. Öykü Eşberk tarafından (http://www.avoykuesberk.com.tr) internet sitesinde yayınlanmıştır. Bu ibare eklenmek şartıyla makalelerden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapabilir, ancak yazarın izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka bir yerde yayınlanamaz.