Öykü Eşberk
LLM. AV. ÖYKÜ EŞBERK
avoykuesberk@gmail.com

ARAC DEĞER KAYBI

  Son zamanlarda değer kaybıyla ilgili çok fazla soru alıyorum. Bu yazıyı sizleri değer kaybı davalarıyla ilgili bilgilendirmek için kaleme alıyorum.

 

devamı...

Vasi Olan Memurun Yeri Değiştirilebilir Mi?

Ailesinde eşi yada çocuğu gibi bakmakla yükümlü olduğu engelli bireyler olan memur bu hususları öne sürerek yer değiştirme talebinde bulunabilir mi?

Peki 1. derece olmasa da kardeşi için bakmakla yükümlü olan diğer kardeş kendisi için bu kararı isteyebilir mi?

devamı...

Kapıcı Dairesi Kiraya Verilebilir Mi?

Kapıcı dairesinin kiraya verilmesi mümkündür ve kanun önünde ihçbir engel yoktur. Burada önemli olan husus şu ki kapıcı dairesini kiraya verebilmek için oy çokluğu yetmemektedir, tüm kat maliklerinin oy birliği gerekir. Tek bir malik dahi rıza göstermezse kapıcı dairesi kiraya verilemez.

 

devamı...

KIRA DAVALARINDA ARTIŞ ADANA

Değişken ekonomi ve enflasyon sebebiyle kira artış oranları kontrol edilemez seviyeye ulaştı. Artan kira fiyatları kiracılar ile ev sahiplerini karşı karşıya getirdi. Tahliye ve kiranın yeniden belirlenmesi amacıyla açılan kira tespit davası oranları geçen yıla göre %50 oranında arttı. Mahkemeler bu iş yüküne yetişemezken, daha hızlı çözüme ulaşmak ve mahkemelerin iş yükünü azaltmak amacıyla İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi'nde kira davaları için 2 hukuk dairesinin yanında 1 hukuk dairesi açılması daha kararı alındı.

 

devamı...

YANDAL UZMANI ANADAL UZMANI OLARAK ATANABİLİR

Yandal uzmanlarının aldıkları eğitime binaen ana dal uzmanı olarak da çalışabilmesi mümkünken özellikle idarece hekimlere sürekli problem çıkarılmaktadır. Yan dal uzmanlığını tamamlamış bir çok hekim tarafıma başvurarak anadal uzmanı olarak çalışmalarına izin verilmediğini söylemektedir. Böyle bir durum hukuka ve yasalarımıza uygun değildir.

 

devamı...

TANIMA VE TENFİZ DAVALARI

Gelişen ve değişen bir dünyanın getirisi olarak Türk vatandaşları farklı ülkelerin vatandaşlarıyla evlilik yapmaktadır. Bu yazımda sizlere, yabancı ülkede yapılan evliliklerin ve boşanmaların Türkiye’de doğurduğu hukuki sonuçlardan bahsedeceğim.

 

devamı...

TIBBİ MALPRAKTİS SEBEBİYLE TAZMİNAT DAVALARI

 

Tıbbi müdahalelerde sorumluluk farklı kaynaklardan doğabilmektedir. Tıbbi malpraktis sözleşme ilişkisinden kaynaklanabileceği gibi haksız fiilden de kaynaklanabilir. 

devamı...

Ek-2/1 Trafik Cezası

Ülkemizde motorlu araçların trafiğe çıkabilmeleri için araç tescil işlemlerini yapmaları gerekmektedir. Araç tescil işlemi ise; araçların kullanılması için bakanlık tarafından verilen izin şeklidir

 

devamı...

YENI MALIK SEBEBIYLE IHTARNAME ORNEĞİ

 Yeni malik kiracı ihtarname örneği!

Türk Borçlar Kanunu'nun ilgili maddesi gereğince, kira sözleşmesinin kurulmasından sonra gayrimenkul el değiştirirse, yeni satın alan kişi yani malik kira sözleşmesinin tarafı olur.

devamı...

Sitenin bütün içeriklerin tüm hakları Av. Öykü Eşberk tarafından (http://www.avoykuesberk.com.tr) internet sitesinde yayınlanmıştır. Bu ibare eklenmek şartıyla makalelerden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapabilir, ancak yazarın izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka bir yerde yayınlanamaz.