Öykü Eşberk - ARAC DEĞER KAYBI
Paylaş Tweet


metni yazdır metin boyutu Bu makale 04 Ağustos 2022 tarihinde eklenmiştir.

ARAC DEĞER KAYBI

  Son zamanlarda değer kaybıyla ilgili çok fazla soru alıyorum. Bu yazıyı sizleri değer kaybı davalarıyla ilgili bilgilendirmek için kaleme alıyorum.

 

  Trafik kazası yaptığınızda aracınızdaki parça değişim ve onarım masraflarını kusur durumuna göre karşı tarafın sigortası veya sizin kaskonuz öder. Araç, kendi servisinde orjinal parçaları ile istenilen şekilde onarılmak suretiyle eski hale getirilmiş olsa da; hasar nedeniyle ekonomik değerinde bir azalma olur. Yani piyasa deyimiyle “hasarlı araç” olur ve artık arabanızı satmak isteseniz hasar durumuna göre eski bedelinden %20 hatta belki %30 daha azına satmak zorunda kalrısınız. Peki bu aradaki fiyat farkını kim ödeyecek? İşte değer kaybı tam bu noktada önem arz etmektedir. Diğer bir sürücünün sizden daha fazla kusurlu olduğu durumlarda aracınızda oluşan kaza öncesi- kaza sonrası fiyat farkını diğer sürücünün sigortasından tahsil edebilirsiniz.

 

  Karşı tarafın kusurlu olduğu durumlarda aracınızda meydana gelen değer kaybını Zorunlu Mali Mesuliyet Sigortası, araç sürücüsü veya araç kullanıcısından talep edebilirsiniz. Zorunlu Mali Mesuliyet Sigortası(ZMMS) her motorlu araç sürücüsünün yaptırdığı bir sigortadır dolayısıyla size çarpan aracın değer kaybını sürücüden değil direkt olarak ZMMS’den de talep edebilirsiniz. 

 

   Karşı tarafın sigortasından talep edilebilecek değerler sadece doğrudan zararlar ile sınırlıdır. Hasarlı aracın kullanılmaması sonucu doğan kazanç kaybı, sigorta kapsamında değildir sadece aracın sürücüsünden veya sahibinden talep edilebilir.

 

  Trafik kazalarından kaynaklanan araç değer kaybı tazminat davasından kaynaklanan talepler, zarar gören sürücünün zararı öğrenmesinden itibaren iki yıl içerisinde zamanaşımına uğramaktadır

 

  Günümüzde değer kaybıyla ilgili 2 tür mağduriyet yaşanmaktadır.

 

  Birincisi vatandaşlarımız kaza durumlarında evraklarıyla direkt olarak sigorta şirketine de başvurabilmektedir. Yalnız bu durumda şu sorun ortaya çıkmaktadır. Bir avukat aracılığıyla daha yüksek meblağlar alınabilecekken sigorta şirketinin düşük teklifini kabul eden vatandaş farkında olmadan zarara uğramaktadır.

 

  İkinci durum ise günümüzde “sigorta aracısı” adı altında çok fazla kişi bu işe girişmiştir. Bu kişiler sizinle iletişim kurup hiçbir ücret talep etmeden değer kaybınızı alacaklarını iddia etmekte  cebinden hiç para çıkmayacağını duyan vatandaşlarımız da sorgusuz sualsiz bu durumu kabul etmektedir. Bu aracılar iş sonunda da gelen paranın büyük bir kısmını kendilerine ayırarak kalan parayı kaza mağdurlarına vermektedir. 

 

Bu tarz iş yapan kişilere güvenmeyin ve size her zaman en doğru bilgiyi avukatınızın vereceğini unutmayın.

Sitenin bütün içeriklerin tüm hakları Av. Öykü Eşberk tarafından (http://www.avoykuesberk.com.tr) internet sitesinde yayınlanmıştır. Bu ibare eklenmek şartıyla makalelerden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapabilir, ancak yazarın izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka bir yerde yayınlanamaz.