Öykü Eşberk
LLM. AV. ÖYKÜ EŞBERK
avoykuesberk@gmail.com

YANDAL UZMANI ANADAL UZMANI OLARAK ATANABİLİR

Yandal uzmanlarının aldıkları eğitime binaen ana dal uzmanı olarak da çalışabilmesi mümkünken özellikle idarece hekimlere sürekli problem çıkarılmaktadır. Yan dal uzmanlığını tamamlamış bir çok hekim tarafıma başvurarak anadal uzmanı olarak çalışmalarına izin verilmediğini söylemektedir. Böyle bir durum hukuka ve yasalarımıza uygun değildir.

 

devamı...

TANIMA VE TENFİZ DAVALARI

Gelişen ve değişen bir dünyanın getirisi olarak Türk vatandaşları farklı ülkelerin vatandaşlarıyla evlilik yapmaktadır. Bu yazımda sizlere, yabancı ülkede yapılan evliliklerin ve boşanmaların Türkiye’de doğurduğu hukuki sonuçlardan bahsedeceğim.

 

devamı...

TIBBİ MALPRAKTİS SEBEBİYLE TAZMİNAT DAVALARI

 

Tıbbi müdahalelerde sorumluluk farklı kaynaklardan doğabilmektedir. Tıbbi malpraktis sözleşme ilişkisinden kaynaklanabileceği gibi haksız fiilden de kaynaklanabilir. 

devamı...

Ek-2/1 Trafik Cezası

Ülkemizde motorlu araçların trafiğe çıkabilmeleri için araç tescil işlemlerini yapmaları gerekmektedir. Araç tescil işlemi ise; araçların kullanılması için bakanlık tarafından verilen izin şeklidir

 

devamı...

YENI MALIK SEBEBIYLE IHTARNAME ORNEĞİ

 Yeni malik kiracı ihtarname örneği!

Türk Borçlar Kanunu'nun ilgili maddesi gereğince, kira sözleşmesinin kurulmasından sonra gayrimenkul el değiştirirse, yeni satın alan kişi yani malik kira sözleşmesinin tarafı olur.

devamı...

HEKİMİN HASTAYI REDDETME HAKKI

Türk Tabipleri Birliği’nin 47. Genel Kurulunda kabul edilerek, 10-11 Ekim 1998 tarihinde yürürlüğe giren ve 2. maddesi uyarınca; “Türkiye'de hekimlik yapma hakkını kazanmış olup mesleğini uygulayan tüm hekimlerin uymak zorunda olduğu kuralları” düzenleyen, “Hekimlik Meslek Etiği Kuralları”nın 25. maddesinde de “Tedaviyi Üstlenmeme veya Yarıda Bırakma Hakkı” düzenlenmiştir. Buna göre;

 

devamı...

RANDEVUSUZ HASTA BAKMAK

Başhekimlik randevusuz hasta bakacaksınız diyebilir mi?

Bu konuda Eskişehir 1. İdare Mahkemesi'nin kararı mevcutur. Başhekimin yetkisi  mutlak ve sınırsız olmadığı, kamu yararı ve hizmet gerekleri ile sınırlı olduğu açıkça belirtilmiştir.

devamı...

BEYAZ KOD TUTANAĞI

 

En üste ortalar şekilde tutanaktır başlığı yazdıktan sonra durumu detaylarıyla açıklayan bir yazı yazmanız gerekmekte. Siz olayın heyecanıyla söylenilen sözlerden birkaçını duymamış olabilirsiniz yanınızdakilerden bu konuda destek almanız bizim için önemlidir. Tutanaktaki en önemli husus tehdit veya hakaret içeren kelimelerin tırnak içerisinde değiştirilmeden yazılmasıdır. Küfürleri ve tehditleri açık açık yazmalısınız. Kanun maddesi yazmanıza gerek yok, sadece olayı anlatmanız yeterlidir. İleride olası bir davada bu tutanaklara başvurula devamı...

BEYAZ KOD

 

 Beyaz Kod  Nedir?

devamı...

Sitenin bütün içeriklerin tüm hakları Av. Öykü Eşberk tarafından (http://www.avoykuesberk.com.tr) internet sitesinde yayınlanmıştır. Bu ibare eklenmek şartıyla makalelerden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapabilir, ancak yazarın izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka bir yerde yayınlanamaz.