Öykü Eşberk
LLM. AV. ÖYKÜ EŞBERK
avoykuesberk@gmail.com

İŞ HUKUKU KAPSAMINDA CORONAVİRÜSTE HAKLARIMIZ

  Öncelikle bilinmesi gereken durum şudur ki: Koronavirüs salgını iş hukuku açısından “zorlayıcı sebeptir”. 4857 sayılı İş Kanunu zorlayıcı sebepleri işçi ve işveren açısından ayrı ayrı düzenlemiştir.

 

devamı...

İHBAR TAZMİNATI

 

İhbar Tazminatı Nedir, Nasıl Alınır?

devamı...

KİRA SÜRESİNİN BİTMESİ SEBEBİYLE TAHLİYE

 

  Ülkemizde genel olarak kira sözleşmeleri belirli süreli yapılır. Kiracı, belirli süreli kira sözleşmesini sona erdirmek istiyorsa, sözleşmenin sona ermesinden en az on beş gün önce bildirimde bulunmak zorundadır. Şayet bildirimde bulunmazsa kira sözleşmesi aynı koşullarla bir yıl için uzatılmış sayılır. Bu durumda kiraya veren sözleşme süresinin bittiğine dayanarak sözleşmeyi sona erdiremez.

devamı...

KİRAYA VERENİN (EV SAHİBİNİN) HAKLARI

 

Kira Bedelinin Ödenmemesi ve Tahliye

devamı...

KİRACININ HAKLARI

 

Kiracının en önemli haklarından birisi, kontrat süresi dolmadan kiracının evden çıkarılamamasıdır. Ne sebeple olursa olsun, ev sahibi nasıl bir gerekçe öne sürerse sürsün kontrat dolmadan kiracı evden çıkarılamaz.

devamı...

KIRA BEDELININ ODENMEMESI SEBEBIYLE TAHLIYE

  Gayrimenkullerle ilgili yaşanan sorunların başında kiranın ödenmemesi gelmektedir.  Kiraya verilmiş bir taşınmazı tahliye ettirebilmek için, kiracıya karşı tahliye davası açılması gerekir. Şayet kiraya veren bu davayı kazanırsa mahkeme kararıyla birlikte evi tahliye ettirebilir. Fakat kanunumuz bazı durumlar varsa kiraya verenin tahliye davası açmadan doğrudan icra daireleri vasıtasıyla tahliye talep edebileceğini belirtmiştir.

 

devamı...

KİRAYA VERENİN (EV SAHİBİNİN) BORÇLARI

 

          Kiraya Verenin Borçları

devamı...

Evde Bir Kusur Varsa Kiracı Ne Yapmalı ?

Bu yazımızda gayrimenkuldaki hasarlar için neler yapılabileceğini anlatacağız.  Gündelil hayatta karşımıza sıkça çıkan sorulardan biri kiralanan evin hasarlı/kusurlu hukuk diliyle ayıplı olması problemidir. 

Bu sorumluluğu 2 başlık halinde inceleyebiliriz. Bunlar kiraya verenin teslim anındaki ayıplarından sorumluluğu ve kiralanan gayrimenkulün sonradan ayıplı hale gelmesinden sorumluluktur.

devamı...

EVLAT EDİNME

 

  Evlat edinme hususu Türk Medeni Kanunu’muzda yer almaktadır. Evlat edinme sadece mahkeme kararıyla olur.

devamı...

Sitenin bütün içeriklerin tüm hakları Av. Öykü Eşberk tarafından (http://www.avoykuesberk.com.tr) internet sitesinde yayınlanmıştır. Bu ibare eklenmek şartıyla makalelerden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapabilir, ancak yazarın izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka bir yerde yayınlanamaz.