Paylaş Tweet


metni yazdır metin boyutu

İhbar Tazminatı Nedir, Nasıl Alınır?

İhbar Tazminatı Nedir, Nasıl Alınır?

 

 

İhbar tazminatı hem işçiyi hem de işvereni ilgilendiren bir durumdur ve işçiye işi bırakmadan belli bir süre önce; işverene de işçiyi işten çıkartmadan belli bir süre önce haber verme sorumluluğu getirir. Yani bir işveren, işçiyi işten çıkarmak istediğinde bu durumu önceden işçiye bildirmelidir. Aynı durum işçi için de geçerlidir. İşçi işverene haber vermeden işten ayrılırsa işveren işçiden ihbar tazminatı talep edebilir. Bildirim zorunluluğu çok önemlidir. Şayet bildirim zorunluluğuna uyulmazsa karşı tarafın zarara uğratıldığı gerekçesiyle, ihbar tazminatı hakkı doğar. İşten ayrılmanın ya da işten çıkarmanın ne kadar süre önceden karşı tarafa bildirilmesi gerektiği işin ne süredir yapıldığına bağlanmıştır.

 

İHBAR SÜRENİZİN NE KADAR OLDUĞUNU AŞAĞIDAKİ LİNKTEN ÖĞRENEBİLİRSİNİZ.

 

http://avoykuesberk.com.tr/duyuru/%C4%B0HBAR-TAZM%C4%B0NATI-S%C3%9CRELER%C4%B0/53

Merak ettiğiniz tüm hukuki soru ve konuları veya dava hakkındaki tüm sorularınız için aşağıdaki formu doldurabilirsiniz ya da avoykuesberk@gmail.com adresine gönderebilirsiniz.

Sitenin bütün içeriklerin tüm hakları Av. Öykü Eşberk tarafından (http://www.avoykuesberk.com.tr) internet sitesinde yayınlanmıştır. Bu ibare eklenmek şartıyla makalelerden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapabilir, ancak yazarın izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka bir yerde yayınlanamaz.