Paylaş Tweet


metni yazdır metin boyutu

Şiddete Uğruyorum Ne Yapmalıyım?

Şiddete Uğruyorum Ne Yapmalıyım?

 

 

Şiddete uğradığınızda veya uğrama tehlikesi bulunduğunda kendinizi mutfak, banyo gibi yerlere kapatmayın, mümkün olduğu kadar çıkış kapısının yanında bulunun ve şiddet anında doğrudan çıkış kapısına yönelin. Şiddete uğradıktan sonra size en yakın karakola, jandarmaya, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı İl Müdürlüğü’ne, aile mahkemelerine, cumhuriyet başsavcılığına, Şiddet Önleme ve İzleme Merkezine(ŞÖNİM) veya kadın örgütlerine başvurabilirsiniz. Şayet evden çıkamayacak durumda iseniz ALO 155 Polis İmdat, ALO 186 Jandarma İmdat, 183 Aile, Kadın, Çocuk, Özürlü ve Sosyal Hizmet Danışma Hattını da arayabilirsiniz.   

  Eğer size uygulanan şiddet; dövme, yaralama gibi fiziksel bir şiddetse, yapılması gereken size en yakın yerde bulunan karakola veya cumhuriyet savcılığına gidip şikayette bulunmak ve şikayetinizi bir tutanak halinde kayıt altına aldırmak olmalıdır. Karakola başvurursanız anlattığınız her şeyin tutanağa yazıldığından emin olun ve imzalamadan önce tutanağı mutlaka okuyun. Kolluk kuvvetleri sizi darp raporu almanız için hastaneye sevk edecektir. Ancak acil tıbbi müdahaleye ihtiyaç duyuyorsanız doğrudan hastanelerin acil bölümüne başvurup tedavinizi yaptırıp, şiddet gördüğünüze dair darp raporu alabilirsiniz. Vücudunuzdaki izler kaybolmadan muayene olup darp raporu almak, yaşadığınız şiddeti kanıtlamak için çok önemlidir. Unutmayın ki, kolluk kuvvetlerinin şiddet uygulayanla sizi barıştırmak gibi bir görevi veya yetkisi yoktur. Kolluk kuvvetlerinin görevi şikayeti tutanak altına alıp en kısa zamanda savcılığa ulaştırmaktır. Savcılık duruma göre ceza davası açacak, şayet şiddet varsa aile mahkemesine koruma kararı için başvuracaktır. Şiddet uygulanan mağdur, koruma kararı alabileceği gibi şiddet uygulayanı evden de uzaklaştırabilir.

  Yaşadığınız şiddet olayı için doğrudan cumhuriyet savcılığına veya aile mahkemelerine de başvurabilirsiniz. Bunun için şikayetinizi ve talebinizi yazdığınız bir dilekçeyi, savcılığa veya aile mahkemelerine götürmelisiniz. Dilekçeniz işleme konulduktan sonra size bir dosya numarası verilecektir. Bu numarayla dosyanızdaki gelişmeleri öğrenip dosyanızı takip edebilirsiniz.

Merak ettiğiniz tüm hukuki soru ve konuları veya dava hakkındaki tüm sorularınız için aşağıdaki formu doldurabilirsiniz ya da avoykuesberk@gmail.com adresine gönderebilirsiniz.

Sitenin bütün içeriklerin tüm hakları Av. Öykü Eşberk tarafından (http://www.avoykuesberk.com.tr) internet sitesinde yayınlanmıştır. Bu ibare eklenmek şartıyla makalelerden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapabilir, ancak yazarın izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka bir yerde yayınlanamaz.