Paylaş Tweet


metni yazdır metin boyutu

Anlaşmalı Boşanmanın Şartları Nelerdir?

Anlaşmalı Boşanmanın Şartları Nelerdir?

 

 

  Medeni Kanun anlaşmalı boşanma için bir takım şartlar öngörmüştür. Bir evliliğin anlaşmalı boşanma davası ile sona ermesi için, eşlerin en az bir yıl evli kalmış olmaları lazımdır. Bir yıldan daha kısa süreli evlilikler anlaşmalı boşanma davası yoluyla sona erdirilemezler. Diğer bir husus ise taraflar maddi, manevi tüm hukuki sonuçlar üzerinde anlaşmaya varıp, bu anlaşma sonucu bir protokol hazırlayıp anlaşılan bütün hususları bu protokolde belirtmelidirler. Boşanma protokolü, anlaşmalı boşanmalardaki en önemli etkendir. Protokolde anlaşmalı boşanma iradesi açıkça ortaya konmalı ve taraflar uzlaşmaya varılan hususlar dışında başkaca bir talepleri olmadığını belirtmelidir. Taraflar arasında anlaşmazlık yaratabilecek herhangi bir husus protokolde yazılmaz veya yazılması unutulursa, hakim taraflar için boşanma kararı vermeyebilir. Unutulmamalıdır ki anlaşmalı boşanmada uzlaşılan hususlar açık ve şüpheye yer vermeyecek bir şekilde protokolde belirtilmelidir.

Merak ettiğiniz tüm hukuki soru ve konuları veya dava hakkındaki tüm sorularınız için aşağıdaki formu doldurabilirsiniz ya da avoykuesberk@gmail.com adresine gönderebilirsiniz.

Sitenin bütün içeriklerin tüm hakları Av. Öykü Eşberk tarafından (http://www.avoykuesberk.com.tr) internet sitesinde yayınlanmıştır. Bu ibare eklenmek şartıyla makalelerden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapabilir, ancak yazarın izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka bir yerde yayınlanamaz.