Paylaş Tweet


metni yazdır metin boyutu

Fazla Çalışma Nedir?

Fazla Çalışma Nedir?

 

 

Ayda Kaç Saat Fazla Mesai Yapılabilir?

   İş Kanunu’nda yapılan tanımlamaya göre, haftalık 45 saati, yani yasal çalışma süresini aşan çalışmalar fazla çalışma olarak belirlenmiştir. İş Kanunu’na göre normal çalışma süresi (haftalık 45 saat) günde 11 saati aşmamak koşulu ile, işyerinde haftanın çalışılan günlerine farklı bir şekilde dağıtılabilir. Fazla çalışma süresinin toplamı bir yılda 270 saatten fazla olamaz. Fazla saatlerde çalışmak için işçinin yazılı onayının alınması gerekir. Bu onay fazla çalışma ihtiyacı olan işverence, her yılbaşında işçilerden yazılı olarak alınır ve işçi özlük dosyasında saklanır. Zorunlu nedenlerle veya olağanüstü durumlarda yapılan fazla çalışma ve fazla sürelerle çalışma için bu onay aranmaz. Fazla çalışma ücretlerinde zamanaşımı süresi 5 yıldır. Fazla çalışma yapan ve bu çalışmalarının karşılığı ödenmeyen işçi, iş sözleşmesini haklı nedenle feshetme imkanı elde eder. Haklı nedenle fesih imkanı elde eden işçi, derhal fesih hakkını kullandığı andan itibaren işi bırakabilecek ve ihbar süresini geçirmek zorunda olmayacaktır. (Devam edecek)

Merak ettiğiniz tüm hukuki soru ve konuları veya dava hakkındaki tüm sorularınız için aşağıdaki formu doldurabilirsiniz ya da avoykuesberk@gmail.com adresine gönderebilirsiniz.

Sitenin bütün içeriklerin tüm hakları Av. Öykü Eşberk tarafından (http://www.avoykuesberk.com.tr) internet sitesinde yayınlanmıştır. Bu ibare eklenmek şartıyla makalelerden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapabilir, ancak yazarın izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka bir yerde yayınlanamaz.