Paylaş Tweet


metni yazdır metin boyutu

Türk Hukukunda Miras Nasıl Paylaşılır?

Türk Hukukunda Miras Nasıl Paylaşılır?

 

 

Türk Hukuku’nda miras paylaşımında zümre sistemi esas alınır. Bu sisteme göre üçüncü zümreye kadar olan akrabalar mirastan pay alabilirler. Zümreler arasında kanuni bir sıra vardır.  Buna göre, önde olan zümrede mirasçı var ise sonra gelen zümredeki kan hısımları mirasçı olamayacaklardır

 

Birinci zümre ölen kişinin alt soyudur yani miras bırakanın çocukları eşit olarak mirasçı olurlar. Miras hukukuna göre eğer ölen kişinin alt soyu yoksa hak sahipleri ölenin anne-baba ve kardeşleridir. Şayet ölen kişinin anne veya babası ya da onların da alt soyu yoksa büyük anne ve büyük babası miras hukukuna göre mirasçısı olurlar.

 

Merak ettiğiniz tüm hukuki soru ve konuları veya dava hakkındaki tüm sorularınız için aşağıdaki formu doldurabilirsiniz ya da avoykuesberk@gmail.com adresine gönderebilirsiniz.

Sitenin bütün içeriklerin tüm hakları Av. Öykü Eşberk tarafından (http://www.avoykuesberk.com.tr) internet sitesinde yayınlanmıştır. Bu ibare eklenmek şartıyla makalelerden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapabilir, ancak yazarın izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka bir yerde yayınlanamaz.