Öykü Eşberk - NAFAKA
Paylaş Tweet


metni yazdır metin boyutu Bu makale 06 Kasım 2017 tarihinde eklenmiştir.

NAFAKA

 

  Nafaka, boşanma davası sürerken ya da boşanma davasının sona ermesinden sonra maddi olarak sıkıntıya düşecek olan tarafın geçimi için istenen ve karşı tarafça ödenen paradır. Türk Hukuku’nda tedbir, yoksulluk, iştirak ve yardım nafakası olmak üzere dört çeşit nafaka vardır.

 

  Tedbir Nafakası Nedir?

  Boşanma davası devam ederken, geçimini sağlayamayacak taraf için mahkemece hükmedilen nafakaya denir. Tedbir nafakası mahkemeden talep edilebileceği gibi, bu nafakanın hakim tarafından verilmesine de karar verilebilir. Tedbir nafakasına hükmederken eşlerin kusur oranına bakılmaz. Şayet geçimini sağlayamayacak durumdaysa, kusurlu eş için de tedbir nafakasına karar verilebilir. Tedbir nafakası ödenmediği taktirde icra yoluna başvurulabilir.

 

  Yoksulluk Nafakası Nedir?

  Boşanma kararı ile eş lehine hükmedilen nafaka türüdür. Bu nafakanın bağlanabilmesi için eşin boşanmadan sonra nafaka bağlanacak tarafın yoksulluğa düşecek olması şartı aranır. Yoksulluk nafakası için önemli hususlardan biri de kusurdur. Boşanma davasında nafaka bağlanan eşin kusurunun, nafaka ödeyecek olan eşten daha az olması şarttır. Asgari ücretle bir işte çalışmanın yoksulluk nafakasını almayı engellemeyeceği şeklinde yargıtayın görüşü bulunmaktadır.

 

   Yardım Nafakası Nedir?

  Türk Medeni Kanunu’na göre yardım edilmediği taktirde yoksulluğa düşecek olan alt soy, üst soy ve kardeşlere geçinmesi için, talep halinde bağlanan nafaka türüdür.

 

  İştirak Nafakası Nedir?

  Çocuğun velayeti kendisine verilmeyen eş aleyhine, velayeti alan eşe çocukların bakım ve giderleri için ödemekle yükümlü olduğu nafaka türüdür. Bu nafaka çocuğun, evlenmesi, 18 yaşını doldurması ile sona erer. Fakat çocuk ergin olduktan sonra eğitimine devam ediyorsa, ana ve baba durum ve koşullara göre kendilerinden beklenebilecek ölçüde olmak üzere, eğitimi sona erinceye kadar çocuğa bakmakla yükümlüdürler.

 

 

   En doğru bilgiyi size her zaman avukatınızın vereceğini unutmayın.

Sitenin bütün içeriklerin tüm hakları Av. Öykü Eşberk tarafından (http://www.avoykuesberk.com.tr) internet sitesinde yayınlanmıştır. Bu ibare eklenmek şartıyla makalelerden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapabilir, ancak yazarın izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka bir yerde yayınlanamaz.