Öykü Eşberk
LLM. AV. ÖYKÜ EŞBERK
avoykuesberk@gmail.com

ARABULUCULUK KANUNU

6325 HUKUK UYUŞMAZLIKLARINDA ARABULUCULUK KANUNU

BİRİNCİ BÖLÜM

devamı...

ESASLI DEĞİŞİKLİK

Çalışma koşullarında değişiklik İş Kanunu'muzda düzenlenmiştir.

İşveren; işyeri uygulamasıyla oluşan çalışma koşullarında esaslı bir değişikliği ancak durumu işçiye yazılı olarak bildirmek suretiyle yapabilir. İşçiye yazılı olarak bildirilmeyen değişiklikler için işçi sorumlu tutulamaz. Bu durumun işçiye yazılı olarak bildirilmesi yeterli değildir. İşçi tarafından altı işgünü içinde yazılı olarak kabul edilmeyen değişiklikler yine işçinin sorumluluğunda olmayacaktır. Eğer İşçi değişiklik önerisini bu süre içinde devamı...

ANLAŞMALI BOŞANMA DAVASI

 Türk toplumunun en önemli değerlerinden biri evlilik kurumudur. Evlilik iki insanın Medeni Kanun’un uygun gördüğü şartları sağlayarak bir araya gelmesi, hayatlarını birleştirmesidir. Evlenme töreni de dediğimiz evlenme, evlendirme memurunun ve ayırt etme gücüne sahip, ergin iki tanığın önünde yapılır. Evlilik birliği sağlandıktan sonra herhangi bir nedenle taraflar anlaşamayarak evliliği sona erdirmek isteyebilir. Evliliğin yasal olarak sona ermesine boşanma denir. Boşanma davaları şekil ve usul yönünden farklılık gösterir. Boşanma sürecinde boşanma sebeplerin devamı...

Kalitesiz Malzeme ile Yapılan Ameliyat Hekim Hatası

Bu konuda hukuk genel kurulunun çok ilginç bir karar vardır. Kararda her ne kadar hastanın içinde lime lime olup apseye sebep olan yabancı cismin gazlı bez kalitesindeki düşüklüğe veya imalat hatasına bağlı olduğu göz önüne alınsa bile tek başına kalitesiz malzeme kullanılması dahi davalı yanın kusurlu olduğunu göstereceğinden bilirkişi incelemesi yaptırılmasına gerek bulunmamaktadır demiştir. Yani hukuk genel kurulu hekim kullandığı malzemeden de sorumludur demiştir. Akabinde de hekime kusurlu göstererek bir miktar tazminat ödemesine karar vermiştir.

 

devamı...

TAKIPSIZLIK KARARINA KARŞI TAZMINAT DAVASI AÇILABILIR MI?

TAKİPSİZLİK KARARINA KARŞI TAZMİNAT DAVASI AÇILABİLİR Mİ?

Yargıtay 4. Hukuk Dairesi bir kararında savcılık şikayeti sonucunda kyok alsanız bile; yani savcı yaşanan olayı suç olarak düşünmeyip kişinin suçsuz olduğunu düşündüğü için mahkeme açılmasına gerek görmezse bilke manevi tazminat davası açılıp manevi tazminata hükmedileceği kararını vermiştir.

devamı...

HEKIMIN OZEN BORCU

HEKİMİN ÖZEN BORCU

 

devamı...

ARAC DEĞER KAYBI

  Son zamanlarda değer kaybıyla ilgili çok fazla soru alıyorum. Bu yazıyı sizleri değer kaybı davalarıyla ilgili bilgilendirmek için kaleme alıyorum.

 

devamı...

Vasi Olan Memurun Yeri Değiştirilebilir Mi?

Ailesinde eşi yada çocuğu gibi bakmakla yükümlü olduğu engelli bireyler olan memur bu hususları öne sürerek yer değiştirme talebinde bulunabilir mi?

Peki 1. derece olmasa da kardeşi için bakmakla yükümlü olan diğer kardeş kendisi için bu kararı isteyebilir mi?

devamı...

Kapıcı Dairesi Kiraya Verilebilir Mi?

Kapıcı dairesinin kiraya verilmesi mümkündür ve kanun önünde ihçbir engel yoktur. Burada önemli olan husus şu ki kapıcı dairesini kiraya verebilmek için oy çokluğu yetmemektedir, tüm kat maliklerinin oy birliği gerekir. Tek bir malik dahi rıza göstermezse kapıcı dairesi kiraya verilemez.

 

devamı...

Sitenin bütün içeriklerin tüm hakları Av. Öykü Eşberk tarafından (http://www.avoykuesberk.com.tr) internet sitesinde yayınlanmıştır. Bu ibare eklenmek şartıyla makalelerden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapabilir, ancak yazarın izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka bir yerde yayınlanamaz.