Öykü Eşberk
LLM. AV. ÖYKÜ EŞBERK
avoykuesberk@gmail.com

MOBBİNG

    Mobbing işyerinde çalışanlara, diğer çalışanlar veya işverenler tarafından sistematik biçimde uygulanan, tekrarlanan her türlü kötü muamele, tehdit, şiddet, aşağılama gibi davranışlar olarak ifade edilmiştir. Farklı görüşlere baktığımızda ise: 

   1980’li yıllarda Dr. Heinz Leymann, mobbing terimini iş hayatındaki baskı, şiddet ve yıldırma hareketlerini tanımlamak için kullanmış ve “Mobbing, duygusal bir saldırıdır. Bir veya birkaç kişi tarafından diğer bir kişiye yönelik olarak düşmanca ve ahlak dışı yöntemlerle sistema devamı...

HAKSIZ GÖZALTI VE TUTUKLAMA SEBEBİYLE TAZMİNAT

   Tazminatın yasal dayanağını 5271 sayılı Ceza Muhakemesi Kanunu’nun  141., 142.,143. ve 144.maddeleri oluşturmaktadır, bu maddelerde, dava açma süresi, görevli mahkeme ve ispat konuları düzenlenmiştir.

 

devamı...

BOŞANMA DAVASI

 

 Türkiye’de boşanma oranları gün geçtikçe artmaktadır. Bunun temel sebepleri arasında kültür çatışması, maddi yetersizlik ve şiddetli geçimsizlik gibi etkenler vardır. Yazımda size boşanma davalarından kısaca bahsedip doğru bilinen yanlışlara değineceğim.

devamı...

UZLAŞMA

    Uzlaşma, ceza hukukumuz bakımından yeni bir kurum olup, suçtan doğan mağduriyetin giderilmesini, mahkemenin hızlandırılmasını ve adliyenin iş yükünün azaltılmasını amaçlamaktadır. Kısaca uzlaştırma, mahkemelere gitmeden tarafların anlaşmasını sağlayan alternatif bir yoldur.

   Uzlaşma, 5271 sayılı Ceza Muhakemesi Kanunu’nun 253, 254 ve 255’inci maddelerinde düzenlenmiştir. Uzlaşma, sadece Şüpheli/sanık ile mağdur/suçtan zarar görenin özgür iradeleri ile kabul etmeleri ve devamı...

NAFAKA

 

  Nafaka, boşanma davası sürerken ya da boşanma davasının sona ermesinden sonra maddi olarak sıkıntıya düşecek olan tarafın geçimi için istenen ve karşı tarafça ödenen paradır. Türk Hukuku’nda tedbir, yoksulluk, iştirak ve yardım nafakası olmak üzere dört çeşit nafaka vardır.

devamı...

MİRAS HUKUKU

 Miras hukuku, kişinin ölümü ile birlikte bu kişinin mallarının kimlere ve ne şekilde intikal edildiğini düzenleyen hukuk dalıdır. Bir kişinin ölümü ile mirasçıları kanun gereğince ölen kişinin malvarlığının tamamını kazanır.

 

devamı...

İKİNCİ EL TELEFONLARDAKİ TEHLİKE

   İletişim olanakları teknolojiyle paralel olarak gün geçtikçe artmaktadır. Günümüzde yaşlı genç ayırt etmeksizin her insanın mutlaka bir tane cep telefonu var. Hatta küçücük çocukların bile elinde cep telefonu görmeniz mümkün. Teknoloji hayatımızın her anında ve ondan kaçış mümkün değil. Kısacası iletişim çağında telefonlarımıza esir olduk.

 Peki telefonlarınızdaki sizi bekleyen büyük tehlikeden haberiniz var mı?

devamı...

İŞ ARAMA İZNİ

 

İş Arama İzni Nedir?

devamı...

İŞ KANUNUNDA DENEME SÜRESİ

 

 

devamı...

Sitenin bütün içeriklerin tüm hakları Av. Öykü Eşberk tarafından (http://www.avoykuesberk.com.tr) internet sitesinde yayınlanmıştır. Bu ibare eklenmek şartıyla makalelerden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapabilir, ancak yazarın izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka bir yerde yayınlanamaz.